Цими днями відбулося підписання Угоди про співпрацю між Прикарпатським національним університетом імені Василя Стефаника та Комунальним некомерційним підприємством «Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради»
Передумови підписання Угоди:
1. На базі Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника реалізуються різні освітні програми та виконуються дослідження практично за всіма напрямками науки і техніки, у тому числі, й медичного спрямування.
Один із таких напрямків, який у світі є відносно новим – медична фізика. Відповідно до стандартів, розроблених МАГАТЕ та прийнятих на рівні всіх країн ЄС, діяльність спеціаліста з медичної фізики пов’язана, в основному, із напрямом радіаційної онкології. Саме ці фахівці повинні в онкологічних клініках моделювати та розраховувати дози опромінення пацієнтів, формувати карту алгоритм терапії на лінійних прискорювачах.
(Довідково: Рамки кваліфікації для спеціаліста з медичної фізики в ЄС визначені у підсумковому звіті Європейської Комісії з радіаційного захисту № 174 “Європейське керівництво щодо підготовки експерта у медичній фізиці” (MPE Guidelines) [European Commission. N 1681-6803 MJ-AX-14-002-EN-C Energy Protection Radiation N° 174 European Guidelines on Medical Physics Expert ISSN 1681-6803, 2014])
2. Прикарпатський клінічний онкологічний центр Івано-Франківської обласної ради наприкінці 2024 року придбав новий лінійний прискорювач Elektra, який беззаперечно відноситься до сучасного та унікального медичного обладнання. Такі пристрої дозволяють суттєво підвищити відсоток оздоровлення онкологічних пацієнтів та мінімізувати різноманітні побічні ефекти. І саме для роботи на таких пристроях передбачена посада медичного фізика.
В Україні медичних фізиків, підготовка яких здійснюється за вимогами нормативів ЄС, навчають лише у двох університетах: Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника в Івано-Франківську та Київському національному університеті імені Тараса Шевченка.
Таке обладнання, як лінійні прискорювачі саме для онкологічного застосування, починає набувати популярності в Україні та закуповується різними лікарнями. Тому саме тепер відчувається гострий дефіцит фахівців з медичної фізики.
З врахуванням реалій, співпраця між двома потужними закладами Івано-Франківська стане знаковою для України. Освітня програма «Медична фізика», яка виконується на фізико-технічному факультеті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, передбачає практику у лікарні, базою якої погодився стати Прикарпатський клінічний онкологічний центр.
Ще однією особливістю цієї програми є співпраця із партнерами з Польщі. Студенти ПНУ матимуть можливість отримати паралельно диплом медичного фізика Жешувського університету, із яким здійснено гармонізацію освітньої програми магістерського рівня. Навчання буде для студентів відбуватися почергово за різними семестрами в Україні та Польщі. І у Польщі теж передбачена виробнича практика на базі Підкарпатському онкологічному центрі Спеціалізованої лікарні у Бжозуві імені О. Б. Маркевич.
Відповідно, отримання двох дипломів (України та ЄС), практика на базі двох клінік, узгоджені плани навчальних предметів робить таку програму унікальною та привабливою для студентів. Перший набір на таку магістерську програму відбудеться у 2025 році! До цього часу у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника готували бакалаврів медичної фізики, які мають добрі стартові позиції для подальшого успішного навчання та фахового визнання. В ПНУ підготовка таких спеціалістів здійснюватиметься на базі новоствореної кафедри фізики та астрономії Фізико-технічного факультету.
Як підготовка до такого навчання, бакалаври Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника у жовтні – грудні мали можливість пройти сертифікований онлайн курс Стенфордсткого університету (США) “Сучасна Радіаційна Онкологія”. Цей курс організований та адаптований для українських студентів, а також практичних медичних фізиків організацією Help Ukraine Group (HUG) / Oncohub.